Sütlük dolabı nedir? Ne işe yarar? Özellikleri nelerdir?

Sütlük dolabı nedir? Ne işe yarar? Özellikleri nelerdir?
Tahmini Okuma Süresi:4 Dakika 6380 Görüntüleme 17 Şub 2024

Sütlük dolabı nedir? Sütlük Dolabı Ne İşe Yarar?

Sütlük dolabı, alışveriş sırasında sıkça gördüğümüz kasap, market gibi işletmelerde süt ve süt ürünleri başta olmak üzere bazı yiyecek ve meşrubatların belirli ısıda muhafaza edildiği reyon veya dolaplardır. Sütlük dolabı belirli derecelerde muhafaza edilmesi gereken içecek ve yiyecek ürünlerinin olması gereken sıcaklıkta bozulmadan saklanması amacıyla kullanılır. Günümüzde gittikçe artan paketli ürün tüketimi işletmelerde bu dolapların kullanımını zorunlu kılmaktadır. Fazla sayıda ürünü bozulmadan uzun süre muhafaza etmesi, ürünlerinin topluca teşhir edilerek müşteriye sunumunu kolaylaştırdığı için gün içerisinde birçok noktada karşımıza çıkmaktadır.
Sütlük dolapları aydınlatma kalitesi çok yüksek ve enerji tüketimi düşük olduğundan hijyenik ve doğal ürün sunumunda market işletmelerinin vazgeçilmez ürünlerinden olmuştur.  En küçüğünden en büyüğüne yiyecek, içecek ürünleri satan işletmelerde mutlaka kullanılmaktadır. Satılan gıda ürünlerinin raf ömrünü uzatır. Bozulmadan, işletmeyi zarara uğratmadan ürünleri tüketiciyle buluşturur. Sütlük dolaplarının enerji tüketimi dolabın büyüklüğü, saklanacak gıdaların tutulması gereken soğukluk derecesi üründe maliyeti ve enerji giderini değiştirmektedir.

Sütlük Dolabı Nasıl Kullanılır? Sütlük Dolabının Özellikleri Nelerdir?

Tüm makine tesisatlarında olduğu gibi basit bir çalışma sistemine sahiptir. Dolap içindeki kompresörde oluşan gaz basıncı ile yoğunlaştırıcıya gönderilir. Dolap gazı soğutma işlevini yerine getirir.
Dolabın yerleştirileceği ortamda plan ve projelendirmeden sonra montaj esnasında tüm parçalar kontrol edilmeli ve doğru sırayla parçalar yerleştirilmelidir. Sütlük dolabının rafları ve birçok parçasının paslanmaz özellikte olması en önemli noktalardan biridir. Kullanılan malzemeler birinci sınıf kalitede, uzun süre kullanıma dayanıklı olmalıdır.
Yerleştirileceği işletmenin iç mekan özellikleri ve ebatına göre çeşitli seçenekleri bulunsa da iç dizaynında ağırlıklı olarak beyaz renk tercih edilmektedir. Kullanılan genel sıcaklık seviyesi +4 ile +6 derece arasında değişmektedir. Büyük ebatta olan dolapta kullanılan malzeme her noktasında aynı ısı derecesini sağlayabilmesi için kaliteli olmak zorundadır. 
Raf sistemlerinde ürünlerin sağlıklı şekilde sunumu için ızgara veya düz metalden raflar seçilmektedir. Yüksek enerji maliyeti çıkarmaması için kapı modelinde sürgülü veya menteşeli kapı modelleri tercih edilmelidir. 

Sütlük Dolabının Parçaları Nelerdir?

-Rulman                                       -Kompresör
-Kondenser                                  -Dolap Kapısı
-Kapı contası                               -Kapı kolu ve kilidi
-Raflar                                         -Dijital termostat gösterge

Sütlük Dolabı Arızaları Nelerdir?

Sütlük dolaplarında arızalar genellikle termostat veya gaz ile alakalı problemlerden oluşmaktadır. Dijital termostat göstergeleri zaman zaman arıza yapabilir, yetkili serviste uzman kişiler tarafından kontrol edilmelidir.
Bir diğer arıza sütlük dolabı kapılarında oluşmaktadır. Bu da dolap kapısını sert kapatma ve çok sık kapıyı açıp kapatmaktan kaynaklanmaktadır. Dolabın sürekli açılıp kapanması terleme sorununu da ortaya çıkarmaktadır. 
Sürgülü sütlük dolaplarında kapı rayları zor kayabilir. Bu durumda rayların yağlanması gerekebilir.
Enerji tüketiminde artış gözlenebilir. Mevsimsel olarak sıcaklık ayarının değiştirilmesi enerji tüketimini azaltacaktır. Bu sıcaklık ayarının uzman kişiler tarafından yapılması önerilir.


Sık Sorulan Sorular

1) Sütlük dolabı çeşitleri nelerdir?
   -Büyük marketlerde genel olarak 'hava perdeli sütlük dolapları' tercih edilmektedir. Bazı işletmelerde 'sürgülü sütlük dolabı' modeli bulunmaktadır. Ofis ve şirketlerde çalışanların kimseyle muhatap olmadan istediğini alabilmesi için 'otomat model' sütlük dolapları yer almaktadır. 
2) Sütlük dolabı kaç derece olmalıdır?
   -Mevsimsel ve ortama bağlı olarak değişebilmekle birlikte +4 ile +6 derece arasında olması uygun görülmektedir.
3) Sütlük dolabı ölçüleri nelerdir?
   -Yerleştirileceği işletmede yerine göre farklı ebatlarda 1m ile 7m arasında değişen sütlük dolapları üretilmektedir.
4) Sütlük dolabı fiyatı ne kadardır?
   -Sütlük dolabında kullanılacak aydınlatma sistemi ve dolabın parçaları da dahil olmak üzere birçok etken dolap fiyatlarını değiştirmektedir. Kullanılan malzeme ne kadar kaliteliyse, dolabın boyutu ne kadar artarsa maliyeti de aynı oranda yükselecektir.
5) Sütlük dolabı nasıl dizilir?
   -En çok satan ürünler en önde müşterinin dikkatini çekecek şekilde aydınlık raflara dizilmelidir. Son kullanma tarihi daha yakın olan ürünler en öne olacak şekilde sıralanmalıdır. 
6) İkinci el sütlük dolabı alınabilir mi?
   -İkinci el olarak alınacak dolap alındığı yerde veya yeterli bilgiye sahip firmalar tarafından kontrol edildikten sonra alınabilir.
7) Sütlük dolabı ne kadar elektrik tüketir?
   -Dolabın boyutu, saklanacak ürünler için gerekli olan sıcaklık değeri gibi değişkenler harcanan enerji miktarını değiştirmektedir.

Tavsiye Yazı: Soğuk Hava Deposu
Tavsiye Yazı: Kondenser nedir?
Tavsiye Yazı: Evaporatör Nedir?