Evaporatör nedir? Ne işe yarar ? Fiyatları

Evaporatör nedir? Ne işe yarar ? Fiyatları

Evaporatör Nedir

Evaporatör nedir

Evaporatör diğer adıyla buharlaştırıcı, soğutucunun sıvı halden gaz hale geçerken ki durumu sağlayan cihazdır. Bu arada soğutucu kaynamaya başlar ve buharlaşır. Böylece ısıyı almasından dolayı etrafta soğuma gerçekleşir. Dolayısıyla soğuk hava depolarında kullanılan cihazlardan sadece bir tanesidir. Evaporatorler her türlü soğutma sistemlerinde kullanılabilir. Denizlerden saf su elde edilmesinde de kullanılır. Su kaynadıktan sonra içindeki tuzu bırakır ve böylece su açığa çıkar.

Evaporatör çalışma prensibi

Evaporatör çalışma prensibi tamamen ortamdaki basıncın düşürülmesi prensibine dayanır. Ortam basıcı düşerse sıvının kaynama noktası da düşer ve belli bir zaman sonra sıvı kaynamaya başlar. Geri dönüşüm olayı ise bunun tam tersi olan kondanser yardımıyla olur. Aslında evaporatör ve kondenser birbirlerinin tamamlayıcısı çalışma prensibine dayanırlar. Kondenser diğer bir adıyla yoğuşturucudur. Yani buharlaştırılan sıvı tekrar sıvı haline dönüştürülmesini kondenser sağlar. Böylece sistemde devri daim olur. Burada gaz sıkıştırılması ise kompresör sayesinde gerçekleşir. Böylece sistem başa döner ve gazın sıvılaştırılması gerçekleştirilmiş olur.

Evaporatör çeşitleri

1. Hava soğutmalı evaporatörler

Bu tip evaporatörler bir fan marifetiyle soğuturlar.

2. Su soğutmalı evaporatörler

3 tip su soğutmalı evaporatörler vardır.

a) Hava soğutmalı su soğutma grubu

Genellikle dış ortamlarda çalışacak şekilde dizayn edilmişlerdir.

b) Kondensersiz tip su soğutma grubu

Fazla yer kaplamaz ve ses bakımından ekonomiktir.

c) Su soğutmalı su soğutma grupları

İç ortamlarda kullanımı elverişlidir.

3. Shell & Tube evaporatörler

Sıcak su üretiminde kullanılırlar.

4. Amonyak evaporatörleri

Daha çok endüstriyel alanda kullanılırlar.

Evaporatör çeşitleri, kanatlı borulu evaporatör, çıplak borulu evaporatör, plakalı kanatçık evaporatör şeklinde de özetlenebilir.

Evaporatör fiyatları Evaporatörlerin çeşitlerine göre farklılık göstermektedir. Evaporatör klima hava soğutmalı su soğutma evaporatörleri arasında yer alır. Evaporatör arızası borulardan kaynaklı olabilir. Dolayısıyla gaz kaçağı olabilmektedir.  Evaporatörde bazı parçalar; evaporatör sondası, evaporatör fan motoru, evaporatör kondenser, evaporatör sensör, evaporatör sıcaklık sensörü… Gibi örnekler verilebilir. Evaporatör sensör arızası sıcaklık ayarını devre dışı bırakacaktır. Evaporatör araba klimalarında da kullanılabilen bir mekanizmadır. Evaporatör buzdolabı ve evaporator ısıtıcı gibi sistemlerinde de benzer görevleri vardır.

Evaporatör buzlanması dışarıdan istemsizce giren havadan kaynaklanabilir. Evaporatöde tıkanma varsa termostatat da meydana gelen bir sıkıntıdan dolayı buzlanma gerçekleşebilr. Evaporatör gıda ürünlerini uzun süre bir yerde saklanabilmesini sağlamak için önemli bir cihazdır. Evaporatör yapımı ülkemizde de çeşitli firmalar tarafından üretilmektedir. Evaporatör imalatı arabalarda; soğuk ortamlara ihtiyaç duyulduğu sürece artacaktır. Evaporatör kondenser kompresör birlikte çalışan bir üçlü grubudur. Böylece devridaim gerçekleşir ve soğuma işlemi periyodik devam eder. Gaz halindeki maddeleri hava da dahil soğutmak için, katı maddeleri buz pistleri gibi alanları soğutmak için, sıvı haldeki maddeleri soğutmak için su olabilir, soğutucu akışkan olabilir kullanılır. Küçük evaporatör, evaporator mini küçük bir alanı soğutmak amacıyla kullanılabilir.


Evaporatör şeması

Soğutucu akışkan                Evaporatör             (gaz) kompresör            Kondenser             sıvı

Evaporatör teknik şartnamesi evaporatör hakkında tüm teknik bilgileri özetler mahiyettedir. 

vaporatör ve kondenser arasındaki fark birbirinin tamamlayıcı çalışma prensibine dayanır.

Vakumlu evaporatörler

1. Evaporatör düşen film evaporatör

2. Yükselen film evaporatörü

3. Zorlamalı vakum evaporatörü

4. Plakalı evaporatörler

5. Kompak evaporatörler

6. Termal ve mekanik buhar basınçlı evaporatörler

7. Evaporatör üretimi

Evaporatör üretimi sanayileşen dünyada her geçen gün artmaktadır. Evaporatör üreticileri de çeşitli firmalar adı altında bu ürünleri çeşitli ortamlarda pazarlamalarını sürdürmektedirler. Evaporatörler kullanıldıkları yere bağlı olarak veya soğutulan ortamların büyüklüğüne küçüklüğüne bağlı olarak farklı şekillerde kullanımları karşımıza çıkmaktadır. Evaporatör çeşitleri bu ihtiyacı ortadan kaldıracaktır. Yani ortam büyüklüğüne ve ürün çeşidine bağlı olarak farklı evaporatör kullanımları karşımıza çıkmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Evaporatör nasıl temizlenir?

Evaporatör temizliği evaporatördeki kanalların teker teker temizlenerek gerçekleştirilir.

Evaporatörlerin teknik özellikleri nelerdir?

Evaporatör teknik özellikleri gazın buharlaşması sürecine kadar izlediği yolu belirler.

Evaporatör sensör arızası nasıl giderilir?

Montaj doğru yapılmalı, temassızlık varsa giderilmeli, sensör dirençleri kontrol edilir, boru sensörleri kontrol edilir.

Evaporatör Nereden Alınır?

Evaporatör internet ortamında bir çok yerde satılıyor olsada teknik servis ağı olan bir firmadan alarak kurulumu yani montajı da yapılması önerilir.

Evaporatör çeşitleri nelerdir?

Kanatlı borulu evaporatör, çıplak borulu evaporatör, plakalı kanatçık evaporatör. 

Evaporatör ile kondenser arasındakı fark nedir?

Kondenser ve evaporatör aynı iş farklı şekillerde yapmaktadırlar.


 Tavsiye Yazı: Soğuk Hava Deposu Servisi