Şarküteri dolabı nedir? Çeşitleri nelerdir? Nasıl dizilir?

Şarküteri dolabı nedir? Çeşitleri nelerdir? Nasıl dizilir?

ŞARKÜTERİ DOLABI

Şarküteri Dolabı Nedir? Şarküteri Dolabı Ne İşe Yarar?

     Ağırlıklı olarak kırmızı et grubunun ve salam, sosis, sucuk, pastırma gibi işlem görmüş etlerin bulunduğu ürün grubuna şarküteri denir. Şarküteri dolapları ise bu kategorideki et ürünlerinin, bozulmaya meyilli pasta ve tatlı çeşitlerinin, salamura ürünlerinin, çabuk bozulabilen peynirlerin sağlıklı şekilde tüketilebilmesi için dondurmadan, bozulmadan saklanması amacıyla üretilmiş cam kapaklı yatay dolaplardır. "Kasap dolabı" olarak da bilinir.

   Birçoğumuzun da bildiği gibi et ve et ürünleri ile salamura yiyecekler dondurulup çözdürüldüğü takdirde hemen tüketilmesi gereken ürünlerdir. Bu sebeple bu yiyeceklerin satıldığı yerlerde, müşteriye ulaştırılana kadar dondurulmadan, taze olarak muhafaza edilmesi gerekir. Aksi halde ürün müşteri tarafından alındıktan sonra eve gidip tekrar dolaba konulana kadar çözülmüş olur ve içerisinde insan sağlığını olumsuz yönde etkileyebilecek birtakım değişiklikler gerçekleşir. İnsan sağlığına etki eden yiyecek gruplarının taze, bozulmadan, sağlıklı biçimde tüketilebilmesi adına şarküteri dolapları büyük öneme sahiptir.

Şarküteri Dolabı Neden Kullanılır?

   Şarküteri dolabı içerisinde korunan ürünler dondurulmadığı için pişirilmeye veya servise hazır durumdadır. Müşteri şarküteri dolabından ürün satın aldığında eve götürüp direk pişirme işlemine geçebilir ya da evde dondurucuya koyalabilir. Ancak dondurucudan çıkan ürün çözüldüğünde hemen kullanılmalıdır.

    Şarküteri dolabının bir avantajı her tarafının kapatılabilir olmasıdır. Dolap içerisindeki soğuk hava dışarı çıkmadığı için enerji tasarrufu sağlanmış olur. Dolap içerisine toz veya istenmeyen zararlı maddeler giriş yapamaz.

Ayrıca şarküteri dolabı cam vitrinle kaplı olduğu için içerisindeki ürünler müşteri tarafından rahatlıkla görülüp seçilebilir. Ürünlerin düzenli ve temiz görünümü satışta artışı sağlar. Müşterilerin dikkatini çekme olasılığı şarküteri dolabında oldukça yüksektir. Çünkü şarküteri dolabındaki ürünler genellikle sıklıkla tüketilen ve iştah kabartan yiyeceklerdir.

Şarküteri Dolabı Nasıl Kullanılır?

   *Şarküteri dolabı içerisinde su veya nem oluşturan soğutma mekanizması bulunmaktadır. Kasap dolabı olarak kullanılan şarküteri dolabı bir haftalık kullanım içerisinde kirlenmektedir. Her hafta mutlaka şarküteri dolabı boşaltılarak temizlenmelidir.

   *Soğutucu panjuru açılarak tozları alınmalıdır. Temizleme işlemi sonrası durulamada da oldukça dikkat edilmelidir.

   *Işıklandırılması iyi yapılmalıdır. Temiz olmayan ve ışıklandırması yeterli olmayan şarküteri dolabı hiçbir müşterinin ilgisini çekmez. Temiz ve düzenli görünen ürünler müşterinin dikkatini çeker ve satış artışı sağlar.

   *Müşterinin istediği ürünü dolaptan çıkarıldığında dolap kapağı hemen kapatılmalıdır. Aksi takdirde içerdeki soğuk hava fazlasıyla dışarı çıkar ve içeride olması gereken ısı derecesi değişmiş olur.

Şarküteri Dolabı Parçaları Nelerdir?

   a)Şarküteri Dolabı Camı: Şarküteri dolabı imalatında en çok kullanılan parça dolap camıdır. Şarküteri camları kalın ve sağlam olmalıdır. Bombeli camlar özel olarak üretilmektedir. Şarküteri dolabı camında dikkat edilmesi gereken nokta camın çok geniş olmamasıdır. Geniş camlar kullanım açısından da zorluk oluşturur. Kapağı yavaş açılır ve hızlı hareket etmeyi zorlaştırır.

   b)Şarküteri Dolabı Motoru: Dolap motoru soğutucu maddeye basınç uygulayarak kondensere soğutucu akışkanı gönderir. Böylece soğutma çevrimi başlamış olur. Kondenserde yüksek ısıya gelen soğutucu akışkan gazdan sıvı hale geçer. Dolap ne kadar büyük olursa motor da aynı derecede güçlü olmalıdır. 

   c)Şarküteri Dolabı Termostatı: Şarküteri dolabında istenilen soğutma derecesini ayarlamada kullanılır. Genellikle dijital ekran olarak üretilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

1) Şarküteri dolabında hangi ürünler bulunur?

   - Kırmızı ve beyaz etler, salam-sosis-sucuk gibi işlem görmüş et ürünleri, peynirler, yoğurt, süt, ürünlerini şarküteri dolabında bulabilirsiniz.

2) Şarküteri dolabı kaç derece olmalıdır?

   - Ortamın sıcaklığına göre genel olarak 4-5 dereceye ayarlanabilir.

3) Şarküteri dolabı kaç watt elektrik tüketir?

   - Şarküteri dolaplarında soğutulacak alanın hacmine göre motor seçilir. Dolap üzerinde kaç watt elektrik tükettiği yer alır.

4) Şarküteri dolabı neden buzlanma yapar?

   - Soğuk hava ortama soğutucu fan ile dağıtılır. Eğer fan düzgün çalışmıyorsa şarküteri dolabında buzlanma meydana gelebilir.

5) Şarküteri dolabı fiyatı ne kadar?

   - Dolabın birçok özelliğine göre fiyatlar değişmektedir. Dolabın ölçüsü, motor büyüklüğü, ışıklandırma sistemi gibi etkenler dolap fiyatlarını değiştirmektedir.


 

 Tavsiye Yazı: Soğuk Hava Deposu Servisi