Et Dinlendirme dolabı Nedir? Ne işe yarar?

Et Dinlendirme dolabı Nedir? Ne işe yarar?
Tahmini Okuma Süresi:3 Dakika 2545 Görüntüleme 24 Şub 2024

ET DİNLENDİRME DOLABI NEDİR? NE İŞE YARAR?

Et dinlendirme dolabı, özel olarak tasarlanmış içerisi en az % 80 nemli ve 2 derece sıcaklığa ayarlanmış dolaplardır. Ayrıca et dinlendirme dolapları, taze etlerin kasaptan alındığı şekilde hiçbir işlem görmeden tazeliğini koruyup daha yumuşak ve lezzetli bir hale kavuşmasını sağlayan dolaplardır. Günümüzde et dinlendirme dolaplarına yaygın olarak Dry Aged dolapları da denilmektedir.

Et dinlendirme dolapları, etlerin uzun süre (25-40 gün) bozulmadan ve tazeliğini koruyacak şekilde saklanmasını sağlar.

Dry Aged (Kuru Dinlendirme) Nedir?

Et dinlendirme dolabı içinde bulunan fanlar sayesinde hava olan bir dolapta etin kurutularak bekletmesi işlemine Dry Aged yani kuru dinlendirme denir.

Et Dinlendirme Dolaplarının Tekniği Nedir?

Kuru dinlendirme yapabilmemiz için Dry Aged dolabına ihtiyacımız olacaktır. Dry aged dolabının sıcaklığı 0 ile +2 derece değerleri arasında ayarlanır. Aynı zamanda dolap içindeki fanlar sayesinde sürekli hava verilerek ortamın nemli olması sağlanmaktadır. 

Uygun ortam sağlandıktan sonra etler ortalama 25-40 gün boyunca bu dolaplarda bekletilebilir. Bu aşamalardan sonra etin dışında kuru bir tabaka oluşur. Etin iç kısmında ise lifler koparak etin daha yumuşak hale gelmesi sağlanır.

Dry Aged Dolabı Nasıl çalışır?

Dry Aged dolabı, 0 ile +2 derece sıcaklık değerine ayarlanıp kuru hava verildikten sonra et dolaba konulur. 25-40 gün boyunca bu dolapta bekletilir. Bu süre esnasında dinlendirme sırasında etin tazeliği, mineral değerleri korunur. Etin içerisinde bulunan lifler ete zarar vermeden koparılır ve et daha yumuşak hale gelir.

Dry aged işlemi ile et dinlendirilerek, fiziksel formunu kaybetmemesini ve lezzetlenmesini sağlayan bir çalışma sistemi uygulanır.

Etin 25-40 gün dinlendirilmesi ile etin içerisinde bulunan kolajen yapının parçalanması sağlanır. Bu sayede et kısa sürede pişirilmeye hazır hale getirilmiş olur.

Dry Aged Avantajları Nelerdir?

-Et Dinlendirme dolabı etin sağlıklı koşullarda dinlendirilmesi,
-Etin sulu ve kolay çiğnenebilir olması,
-Etin daha lezzetli hale gelmesi,
-Etin içerisinde yer alan enzimlerin aktifleşerek et liflerinin parçalanması ve etin yumuşaması gibi durumlar kuru dinlendirme yönteminin avantajları içinde yer almaktadır.

Dry Aged Dezavantajları Nelerdir?

-Kuru dinlendirmeye değecek bir et olması( antrikot, yağlı et vs),
-Kuru dinlendirme dolabına ihtiyaç duyulması,
-Kuru dinlendirme dolabı ve dinlendirilecek etin ( genellikle Antrikot) pahalı olması,
-Dinlendirme sonunda etin dışında oluşan kuru parçanın kesilerek atılması (ortalama %25 bir kayıp) gibi durumlarda dezavantajları içinde yer almaktadır.

Dry Aged ve Wet Aged Et Dinlendirme arasındaki fark nedir?

Öncelikle Wet Aged Et dinlendirme hakkında bilgi verelim. Wet Aged dinlendirme ıslak dinlendirmedir, yani etin bir saklama poşeti içerisine konulup içindeki havanın vakumlama cihazı ile vakumlanarak buzdolaplarının 0 ile +2 derece bölümünde dinlendirilmesidir.

Dry Aged ve Wet Aged dinlerdirme arasında aslında bir fark yoktur. İki dinlendirme de amaç etin 25-40 gün boyunca taze ve yumuşak bir şekilde saklanmasıdır. Sadece ete uygulanan dinlendirme yöntemlerinde farklılık bulunmaktadır.

Dry Aged Dolabı Fiyatları Nedir?

Dry aged dolabı fiyatları; dolabın tek ve çift kapaklı olmasına, markasına ve özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Sizlere tahmini bir fiyat söyleyecek olursak, tek kapaklı Dry aged dolapları 40.000-75.000 TL arasında, Çift kapaklı Dry aged dolapları ise 50.000-100.000 TL  arasında fiyatlara sahiptir.

Tavsiye Yazı:Soğuk Hava Deposu
Tavsiye Yazı:Evaporatör Nedir?
Tavsiye Yazı:Kondenser Nedir?

Tavsiye Yazı:Soğutucu Akışkanlar?

Et dinlendirme dolabı nedir-Dry aged nedir-Dry aged dolabı fiyatları-Dry aged dolabı avantajları-En iyi dry aged dolabı


Yazan: Erdal Bülbül