Butik Çikolata Dükkanı Açmak İçin Ne Yapmalıyım? +6 İpucu

Butik Çikolata Dükkanı Açmak İçin Ne Yapmalıyım? +6 İpucu
Tahmini Okuma Süresi:4 Dakika 8287 Görüntüleme 31 May 2023

BUTİK ÇİKOLATA DÜKKANI AÇMAK İÇİN NE YAPILMALI

Butik Çikolata dükkanı açmak ilk başta bakıldığında insanlara zor gelebilir. Aslında diğer sektörlerde de bilgi birikiminiz yoksa ne yapacağınızı bilemiyorsunuz. Bunun için iyi bir analiz yapmak lazım. Öncelikle girişim yapacağınız sektörü çok iyi tanımalısınız. Çikolata dükkanı açmak istiyorsanız sizde çikolata sektörünü iyi analiz etmelisiniz. Sermaye birikimi önemli bir güç olacak ama bu tek başına yeterli olmayacaktır. 

Şimdi sizlere bir çikolata dükkanı için çekilmiş bir videoyu paylaşacağım. 


Butik Çikolata Dükkanı Nasıl Olmalı?

Butik Çikolata dükkanı açmak için öncelikle sermaye gücünüze göre açacağınız dükkanın nasıl bir konseptte olmasına karar vermelisiniz. Sonra bu konsepte uygun rakip firmaları iyi analiz edip çikolata dükkanı açmak için gerekli bilgi birikimini edinmelisiniz. 

Yeterli deneyimler elde ettikten sonra artık sermayenizin planlamasını hayalinizdeki çikolata dükkanına göre yapabilirsiniz. Çikolata sektöründe iddialı olmak ve çok iyi kazançlar elde etmek istiyorsanız masraftan kaçınmamalısınız. İlk olarak dükkanın konumu, dükkanın dekorasyonu ve tasarımına karar vermelisiniz.

Sonrasında dükkanın konumunu belirlerken işlek bir cadde veya kalabalık bir avm de olmasına önem vermelisiniz. Tabi burada dükkan kira maliyetini de hesaba katmalısınız.

Açmak istediğimiz dükkanın yerini belirledikten sonra iç dekorasyona çok önem vermelisiniz. Özellikle çikolata teşhir dolapları, vitrinleri, çalışma tezgahları ve malzeme kutularının kalitesi ve görünümü çok iyi olmalı. Bu sayede çikolataların müşteriye sunumu en iyi şekilde yapılmış olacak. Bu da müşterinin ilgisini çekmeye yetecektir.  

Butik Çikolata Dükkanı Açmak İçin Bütçe Planlaması

Ortalama 30-40 metre karelik bir çikolata dükkanı yeni başlayanlar için çok ideal olacaktır. Bu büyüklükte bir dükkan için öncelikle lökasyon çok önemli olacaktır. Açacağınız çikolata dükkanının işlek bir cadde üzerinde olmasına veya kalabalık bir avm içinde olmasına özen göstermelisiniz. Şuan için böyle bir dükkanın aylık kirası semte göre 10.000 ile 25.000 TL arasında farklılık gösterecektir.

Açmak istediğiniz çikolata dükkanının yerini belirledikten sonra tasarım ve dekorasyonuna karar vermelisiniz. Bunun içinde ortalama olarak 100.000 ile 250.000 TL arası bir bütçeyi gözden çıkarmalısınız.

Sonrasında bir muhasebeci ile anlaşmalısınız. Şuan için aylık muhasebeci ücretleri 350-750 TL arasında değişmektedir. Çikolata dükkanı açmak için gereken evrakları hazırlamakta muhasebeciniz sizi yönlendirecektir. Sonra satacağınız ürünler içinde 50.000 ile 150.000 TL arası ürün çeşidi bulundurmalısınız. Bütçe planlamanızda çalıştıracağınız personelin ve dükkanın aylık giderlerini de hesaba katmayı unutmamalısınız.

Toparlayacak olursak bir çikolata dükkanı açmak için minumum 200.000 TL gibi bir sermayeye sahip olmalısınız.

Butik Çikolata Dükkanı Açmak İçin Tasarım ve Dekorasyon Nasıl Olmalı?

Çikolata dükkanı açmak için planlamanızı ve dükkan lökasyonunu belirledikten sonra tasarım ve dekorasyon çok önemli bir yer tutmaktadır. Çikolata dolapları, tüm ürünlerinizi sergileyeceğiniz en önemli mobilyalardır. Çekmece ve tezgah üniteleri, kasa ve bankolar, masa ve sandalye gibi mobilyaların belirlediğiniz tasarıma uygun seçmeye çok özen göstermelisiniz. 

Çikolata dükkanı tasarımınızın renkli olmasına ve müşterinin gözüne hitap edecek şekilde dizayn edilmesine dikkat etmelisiniz. Yani çikolata dükkanına dışardan bakıldığında veya içeriye girildiğinde müşterinin dikkatini çekmeli. Ayrıca ambalaj kutularınızın kalitesine ve sunumunuzun da bir o kadar iyi olmasına dikkat etmelisiniz.

Sizlere fikir vermesi açısından bazı dükkan tasarımları örneklerini paylaşacağım.

Butik Çikolata Dükkanı Açmak İçin İzlenecek Adımlar Nelerdir?

Sizlere 6 ipucu ile yapmanız gerekenleri sıralayacağım:

-Çikolata dükkanı açmak İçin gerekli belgeleri temin ediniz.
-Çikolata dükkanı yerini belirledikten sonra kira sözleşmesi yapmalısınız.
-Bir muhasebeci ile mutlaka anlaşmalısınız.
-Vergi kaydı için başvuruda bazı belgeler istenecek. Bu belgeler; Kimlik fotokopisi, imza sirküleri, Kira sözleşme örneği, faaliyet raporu, ikametgah belgesi, yazar kasa raporu vb.
-Vergi kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra Esnaf ve Sanatkarlar odasına ve Ticaret odasına kayıt olmalısınız. -Son olarak bağlı bulunduğunuz belediyeye Çalışma İzin ve Ruhsatı için başvuru yapmanız gerekecektir.

Çikolata Dükkanı Açmak Kazançlı mı?

Çikolata dükkanı açmak son dönemlerde teknolojinin gelişmesi ve ulaşım ağının güçlenmesi ile oldukça popüler ve kazançlı bir hale geldi. Çikolata Dükkanınızdan iyi bir kazanç sağlamak için; 

1. Çekici bir görünüm
2. Kaliteli ve bol ürün çeşitliliği
3. Kaliteli bir ambalaj ve göze hitap eden bir sunum
4. Güler yüzlü ve ilgili personeller
5. Kaliteli ürün ve uygun fiyat politikası
6. İyi bir lökasyon


Sıraladığımız bu 6 madde iyi bir kazanç elde etmek ve markalaşmanız için yeterli olacaktır.

çikolata dükkanı açmak için gerekli sermaye - çikolata dükkanı açmak için gerekli belgeler - çikolata dükkanı açmak istiyorum - çikolata dükkanı açmak için sermaye - çikolata dükkanı açmak ekşi - çikolata dükkanı açmak franchise - çikolata dükkanı açmak kaça mal olur


Tavsiye Yazı:Soğuk Hava Deposu Servisi

Tavsiye Yazı: Kondenser Nedir?

Tavsiye Yazı: Et Dinlendirme Dolabı nedir?

Tavsiye Yazı:Serpantin Nedir?

Yazan: Erdal Bülbül