Soğuk Hava Deposu Servisi, Arıza, Bakımı, Yedek Parçası

Soğuk Hava Deposu Servisi, Arıza, Bakımı, Yedek Parçası

Soğuk Hava Deposu Servisi

Soğuk hava deposu servisi olarak Kar Soğutma sizlerin soğutma sistemlerini ilk gün ki performansına kavuşturmaktadır. İnsanoğlunun varoluştan beri yiyeceği besini saklaması en doğal karakteridir. Bu nedenle mevsimi haricinde bir ürünü saklamak ya da tazeliğini korumak her zaman bizler için önemli olmuştur. Ürünün saklanabilmesi için öncelikli şart yapısal özelliğinin bozulmadan saklanabilmesidir. Bunun için ürünü uygun derecedeki soğuk ortamda saklamak gerekir. Bu anlamda son yıllarda tüm alanlarda yaygınlaşmaya başlayan soğuk hava deposu en doğru tercih olmaktadır.

Soğuk hava deposu servisleri, elde edilen ürünlerin, dalından toplanan mahsulün veya hayvansal ürünlerin sağlıklı ortamda tazeliğini koruması için dizayn edilmiştir. Ayrıca ilaç ve sağlık sektöründe de geniş bir kullanım alanına sahiptir. Öncelikle üreticilerin ihtiyacı olan soğuk hava depoları, aracılık veya satış yapan firmaların da ürünleri muhafaza etmelerinde kullanılmaya başlanmıştır.

Soğuk hava deposu standartları muhafaza edilecek ürünün özelliğine göre değişkenlik göstermektedir. Şöyle ki saklanacak ürün et grubu ise 00C - 1,70C arası sıcaklık ve %95 nem oranına sahip olmalı iken, yumurta için bu değerler -20C -  20 C arası sıcaklık %80 ila 95 arası nemli ortam olmalıdır. Bu nedenle soğuk hava oda standardı saklanacak ürünün özelliğine göre ayarlanmaktadır. Burada amaç ürünün yapısına uygun saklama koşulunda tazeliğini koruyarak tüm vitamin, mineral ve su değerini kaybetmeden muhafaza etmektir.

Eğer üretici bir firma, aracılık yapan bir firma veya satıcı bir firma iseniz muhafaza edeceğiniz ürün veya ürün grupları için kullanım alanı ve amacı farklı tasarlanan soğuk hava deposu yaptırabilirsiniz. İşinde tecrübeli ve yetkili bir soğuk hava deposu servisi size bu konuda çok yardımcı olacaktır. Çünkü sizler de biliyorsunuz ki benzer ağırlık ve yapıda olan ürünlerin bile hacimsel olarak kapladıkları alanlar farklı olabilir. Böyle olunca saklayacağınız ürüne en uygun çözümü bu işi  yapan soğuk hava depo servisi size doğru ve kullanışlı çözümler sunacaktır. Ayrıca soğuk hava depo servisi oluşabilecek arızaya ivedilikle çözüm bulan bir çalışma prensibi ile müdahale eder. Çünkü soğuk hava deposunun herhangi bir arıza durumunda ürünlerin bozulmadan en hızlı şekilde sorunun çözümünün bulunması gerekmektedir. 

Soğuk hava deposu nedir?

Soğuk hava deposu yiyeceklerin daha uzun ömürlü saklanabilmesi için yalıtımlı malzemelerden oluşan kapalı alanlardır. Depo içinde soğutmayı sağlayan oda içi ve oda dışı makinalar vardır. Soğutma sistemi yiyeceklerin türüne bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Yaş sebze ve et arasında soğutma durumlarında farklılık olacaktır. Özellikle ortamdaki nem oranına da dikkat edilir. Depolamada düzen ve dizayn önemli olabilir.

Soğuk hava deposu servisi

Soğuk hava deposunda saklanılan ürünler 

Yaş sebze ve meyveler 1 ila 15 derece arasında ürünün niteliğine bağlı olarak değişmektedir. Meyve olarak en çok depolanması yapılan ürün elmadır. Bu ürünler için su kaybının muhafaza edilebilmesine dikkat edilir. Sonuç olarak nem önem kazanır. Ürünlerin çürümesini önlemede faktör olan daha önce de belirttiğimiz gibi düzen ve dizayn önemli olabilir.

Etler 0 ila -1,7 sıcaklığında çok neme sahip ortamlarda saklanması önerilir. Hayvanların kesim ile depolara atım sırasında zaman önemli bir faktördür. Nedeni ise et çabuk bozulabilen ve kısa sürede mikrop oluşturabilen bir yapıya sahip olmasından kaynaklanır.

Süt ürünleri için peynir ve hayvansal yağlar arasında fark vardır. Genellikle peynirler 0 ila 5 derece tere yağlar ise 4 ila 10 derece arasında muhafaza edilmelidir. Yumurta ise -2,5 ila 2 derece sıcaklık ve yine yoğun nemli bir ortamda korunması gerekebilir. 

Su ürünleri -5 derece sıcaklıkta yoğun nemli ortamlarda koruma sağlanabilir.

Ürünlerin kapasitesi ile deponun kapasitesi arasında doğrudan bir bağlantı olup matematiksel olarak uyuşmayan şartlarda muhafaza edilme ürüne zarar verebilir. Ayrıca yeterli bir izolasyon koşulları da muhafaza için ön şarttır.

Soğuk hava deposu çalışma prensibi

Soğutma sistemi buzdolaplarının çalışma sistemine benzer. Soğumayı sağlayan gaz basınç altında sıcaklığı değiştirilerek ortamdan ısı alır ve motor vasıtasıyla devridaim yaptırılarak ortamın soğutulmasını sağlar. Burada evaporatör, kompresör, kondansör ve genişleme vanası rol oynar. Bu dörtlü odadaki ısıyı dışarıya atarlar ve oda da soğuk ortam kalır.

Evaporatör; soğutucu maddenin evaporatör kanallarına girip buharlaşması ile sonuçlanmasıdır. Buharlaştırıcıdır diyebiliriz. Kompresör; gaz basıncını arttıran bir alettir. Kondansör; gazın (soğutucu) ısısını başka bir soğutucuya vererek sıvı hale geçmesi olayıdır.(Yoğuşturucu) adı verilir.

Soğuk hava deposu maliyeti

Soğuk hava deposu maliyeti deponun büyüklüğüne, izolasyon malzemelerinin yapısına kullanılan soğuk hava deposu motoru hacimlerinin yapısına gibi faktörlere bağlı olarak değişmektedir. soğuk hava deposu fiyatları saklanılacak ürünün niteliğine bağlı olarak farklılık gösterecektir. Soğuk hava deposu yapımı için uygun nemi sağlama, bina projesinin uygunluğu, izolasyon olayı, motorların uygun kapasite ve yerleşkesinin doğru olması gibi faktörler etkilidir. Aynı özelliklere bakarak soğuk hava deposu nasıl yapılır sorusunun yanıtı da verilebilir. Ürünlerin niteliği göz önünde bulundurulur. Uygun sıcaklıklar ayarlanabilir olmalıdır. soğuk hava deposu ayarları kontrol edilebilir olmalıdır. Soğuk hava deposu kiralama konusunda firmalar ürüne bağlı olarak istenilen sıcaklıklarda ve makine kapasitelerinde yapılabilmektedir. Soğuk hava deposu arızaları için soğuk hava deposu arıza servislerine 24 saat başvuru yapılabilir. İlgili telefon numarası ve bayilerin adları online ortamlardan ulaşılabilmektedir. Soğuk hava deposu açmak için uygun ellerde montaj şarttır. Soğuk hava deposu buzlanma söz konusu ise dışarıdan bir hava girişi varsa sıcak ve nemli hava buna sebep olabilir. Evaporatörde tıkanma olması da buna sebep olabilir. Soğuk hava deposu bakımı rutin ve periyodik olmalıdır. Makinaların süresi kontrol edilmeli ve bakımları yaptırılmalıdır.

Soğuk hava deposu maliyeti en aza indirebilmek için soğuk hava depolarının kurulumunun profesyonel ellerde inşası önemli yer tutar. Kaç metrekare panel kullanılacağı, soğuk hava deposu cihazlarının kapasitesi, kapıların konumu, taban izolasyonun durumu gibi faktörlerin hepsi doğru bir şekilde hesaplanması gerekmektedir. Soğuk hava deposu üreticileri tüm bu bileşenlerin durumunu bilerek doğru bir hesapla planlara uygun bir şekilde gerçekleştirirler. Her türlü kompleks ortamı hesaplayarak ortaya saklanılacak ürünün cinsini de göz önünde bulundurarak projesine göre kurulum sağlayabilmektedirler. Bu kurulumlar soğuk hava deposu yapan firmalar tarafından oluşturulur veya bağımsız düşünülemez. Soğuk hava deposu sistemleri her geçen gün teknolojiyi maksimum derecede kullanarak enerji tasarrufu ile beraber maliyetlerini de normal statüye getirmektedirler.

Soğuk hava deposu çeşitleri

30 m2 soğuk hava deposu, 300 metrekare soğuk hava deposu, 40 metrekare soğuk hava deposu, 4 derece soğuk hava deposu, 5m2 soğuk hava deposu, 50 m2 soğuk hava deposu, 500 m2 soğuk hava deposu, 50 metrekare soğuk hava deposu, 50 tonluk soğuk hava deposu, 5 tonluk soğuk hava deposu, 0 derece soğuk hava deposu, - 18 soğuk hava deposu, 10 metrekare soğuk hava deposu, 100 m2 soğuk hava deposu, 100 tonluk soğuk hava deposu, 1000 m2 soğuk hava deposu, 1000 tonluk soğuk hava deposu , 1000 metrekare soğuk hava deposu, 5000 tonluk soğuk hava deposu,  8 metrekare soğuk hava deposu maliyeti gibi istenilen boyutlarda soğuk hava depoları mevcuttur. 

Soğuk hava deposunda ki bazı parçalar

Soğuk hava deposu kapı contası, soğuk hava deposu dereceleri, soğuk hava deposu dış ünite, soğuk hava deposu iç ünite, soğuk hava deposu evaporatör, soğuk hava deposu fanı, soğuk hava deposu ısı dereceleri, soğuk hava deposu izolasyon malzemeleri, soğuk hava deposu kapısı, soğuk hava deposu lambası, soğuk hava deposu panelleri, soğuk hava deposu rafları, soğuk hava deposu perdeleri, soğuk hava deposu rezistans, soğuk hava deposu termometresi, soğuk hava deposu uyarı sistemi, soğuk hava deposu göstergesi, soğuk hava deposu zil, soğuk hava deposu raf sistemleri… Soğuk hava deposu çalışma saatleri uygun koşullarda yapılırsa% 70 oranında enerji tasaarrufu sağlayabilir. Soğuk hava deposu çizimi autocad programlarında yapılabilir. Ürün kaç tonsa veya ne kadarsa o boyutlandırmada çizimler yapılabilir. Soğuk hava deposu çalışma talimatı için iş güvenliği ön planda gelmektedir. Soğuk hava deposu çalışma koşulları göz önünde bulundurularak içeride kalma süresi ve içeride kalındığında yapılması gerekenler baz alınarak oluşur. Soğuk hava deposu derece ayarları ürünün niteliğine göre belirlenmektedir. Et, süt, yumurta, sebze ve meyveler için farklılık göstermektedir.

Soğuk hava deposu defrost nasıl yapılır?

Buz kalınlığı ölçülerek, yüzey sıcaklığı ölçülerek, otomatik olarak belirli bir periyotla, manuel olarak zamanlarında defrost yapılır. Elektrikle defrost yöntemi, sıcak gazla defrost yöntemi, sıcak su ile defrost, sıcak hava ile defrost, oda havasıyla defrost yöntemleri vardır.

Soğuk hava deposu devlet desteği

Kapalı alanı 500 ila 1000 metre kare arasında olmalıdır. Türkiye haritası üzerinde iller renklendirilmiştir. 1. 2. 3. 4. 5. 6. Bölge renklerine göre yatırım farklılık göstermektedir.

Soğuk hava deposu dış ünite fiyatları, soğuk hava deposu elektrik tüketimi, soğuk hava deposu enerji tüketimi, soğuk hava deposu elektrik maliyeti, soğuk hava deposu elektrik faturası, soğuk hava deposu gaz fiyatları, soğuk hava deposu motor gücü, soğuk hava deposu motoru fiyatları, soğuk hava deposu raf fiyatları, soğuk hava deposu montajı, soğuk hava deposu yapım maliyeti, soğuk hava deposu ne kadar elektrik harcar? Soğuk hava deposu panel fiyatları birbiriyle bağlantılıdır ve birbirlerinin birer sonucudur. Soğuk hava deposu ev tipi ile evlerin bir bölümü, oda olabilir, kiler olabilir bunun gibi soğuk bölge veya depo oluşturulabilir. Böylece saklamak istediğiniz gıdalar kolaylıkla uzun ömürlü olarak saklanabilir. Et soğuk hava deposu her çeşit et türü için kemiksiz, saf et… Gibi ayrı ayrı tasarımı yapılabilir. Soğuk hava deposu fizibilite raporu o depolamadaki tüm bilgileri içermektedir. Soğuk hava deposu giysileri su geçirmez parka lacivert reflektörlü, termal çorap uzun, soğuk iklim iş çizmesi çelik burunlu, termal polar boyunluk, soğuk hava pantolonu reflektörlü, termal yürüyüş çorabı, termal içlik takım, termal polar bere, termal koşu çorabı, termal polar eldiven, iş botu, termal çorap kısa, soğuk hava çizmesi, alev almaz boyunluk, alev almaz kar maskesi, mont, soğuk iklim kıyafeti tulum… Gibi ürünlerden oluşmaktadır. Soğuk hava deposu güvenlik talimatı olası risklere karşı bilinmesi şart olan kuralları içerir.

Soğuk hava deposu gaz basma gaz kaçağı tespit edilir tamirden sonra ilgili servis veya firmalar tarafından gerçekleştirilir.

Soğuk hava deposu hesabı

Soğutma yükü hesaplama örneği

Soğuk bir oda için basitleştirilmiş bir soğutma yükü hesaplama örneği yapalım:

İletim yükü hesabı

Soğuk depomuzun boyutları 6m uzunluğunda, 5m genişliğinde ve 4m yüksekliğinde olsun.

Ortam havası (deponun bulunduğu lokasyon) % 50 bağıl neme sahip 30°C, İç hava (deponun içerisinde olması istenilen hava koşulu) % 95 bağıl nemde 1°C.

Duvarlar, çatı ve katlar, U 0.28W / m2.K değeri olan 80 mm poliüretan ile yalıtılmıştır.

Zemin sıcaklığı 10°C’dir.

İletim yükünü hesaplamak için şöyle bir formülü kullanacağız:

Q = U x A x (Dış Sıcaklık – İç Sıcaklık) x 24 ÷ 1000

Q = kWh / g ısı yükü

U = U yalıtım değeri (bu değeri zaten biliyoruz) (W / m2.K)

A = Duvarların, çatı ve zemin yüzey alanı (bunu hesaplayacağız) (m2)

İç Sıcaklık = Odanın içindeki hava sıcaklığı (° C)

Dış Sıcaklık = Ortam dış hava sıcaklığı (° C)

24 = Bir gündeki saat sayısı

1000 = Watt’tan kW’ye dönüşüm.

“A” yı hesaplamak oldukça kolaydır:

Duvar= 6m x 4m = 24m2

Duvar = 6m x 4m = 24m2

Duvar = 5m x 4m = 20m2

Duvar = 5m x 4m = 20m2

Çatı = 5m x 6m = 30m2

Kat = 5m x 6m = 30m2

Zemini, duvar ve tavandan ayrı olarak hesaplamanız gerekir, çünkü sıcaklık farkı zeminin altında farklıdır, bu nedenle ısı transferi de farklı olacaktır.

Duvarlar ve Çatı

Q = U x A x (Dış sıcaklık – İç Sıcaklık) x 24 ÷ 1000

Q = 0.28W / m2.K x 148m2 x (30°C – 1°C) x 24 ÷ 1000

Q = 28,8 kWh / gün

[148m2 = 24m2 + 24m2 + 20m2 + 20m2 + 30m2 + 30m2]

Zemin

Q = U x A x (Dış sıcaklık – İç Sıcaklık) x 24 ÷ 1000

Q = 0.28W / m2.K x 30m2 x (10°C – 1°C) x 24 ÷ 1000

Q = 1,8 kWh / gün

Toplam günlük iletim ısısı kazancı= 28.8kWh/gün + 1.8kWh/gün = 30,6 kWh/gün

Bu hesaplama http://www.frigoblock.com.tr/blog/sogutma-nasil-hesaplanir sitesinden alıntıdır.

Soğuk hava deposu ısı yalıtımı ortamı çevreden izole ederek ısı kayıplarını önler ve böylece enerji tasarrufu sağlanmış olur. Soğuk hava deposu kurulumu deponun boyutlarına bağlı olarak bir hesap içerisinde yapılmaktadır. Soğuk hava deposu uyarı levhası üzerinde dikkat soğuk hava deposu şeklinde yazar ve mavi veya sarı renge sahip bir levhadan oluşur. Mini soğuk hava deposu da büyük soğuk hava depolarının minyatüründen başka bir şey değildir. Soğuk hava deposu nem oranı gıdaların istenilen nemini koruması açısından büyük öneme sahiptir.

Soğuk hava deposu servisi

Soğuk hava deposu özellikleri

Paneller arasında belirli bir miktarda poliüreten dolgu bulunur. Yine duvarlar belirli kalınlıkta ve büyüklükte olup galvaniz saçlardan üretilir.

Soğuk hava deposu amortisman oranı beton, kargır, ahşap, demir, çelik, prefabrik yapılar, malzemesi cam olan yapılar, gibi yapıya göre farklılık göstermektedir.Soğuk hava deposu özellikleri her şeyden önce enerji tasarrufu gelecektir. Depolanacak ürünlere göre belirlenen ortam koşulları için içindeki işçilik masrafı ve elektrik kullanımı minimal düzeyde tutularak maksimum verim sağlanması firmalara kazanç olarak geri yansıyacaktır. İzolasyon önemli olup bir soğuk hava deposunda kaçak olmamalıdır. Depolanacak ürünün depo içerisinde şekil alması daha fazla ürünü yerleştirme bakımından önemli olup rastgele bir dizayn söz konusu bile olamaz. İçerisinde raf bulunuyorsa raflar bir hesap içerisinde dizayn edilmesi gerekmektedir. Soğuk hava depolarının bakımı önemli olup eski veya bakımsız soğuk hava depoları arızalara açık olduğundan istenmedik bir zamanda bozulmalara sebep olursa ürün israfı gibi zararlar ortaya çıkabilir. Soğuk hava deposu özellikleri başta belirtmek gerekliydi inşa edilecek alan göz önünde bulundurulur.

Soğuk hava deposu nasıl olmalı

İlk olarak kullanılacak ürüne bağlı olarak alan saptanmalıdır. Yapı kaliteli malzemelerden yapılmalı ve sağlam veya uzun ömürlü olmalıdır. Gıdanın türüne bağlı olarak sıcaklık ayarlamaları net olmalıdır. Ayrıca nem ayarlamaları doğru yapılmalıdır. Enerji kayıplarına mahal verilmemelidir. Yalıtımlar doğru malzemelerden yaptırılmalı ve saclar arasındaki mesafeler doğru hesaplanmalıdır. Soğuk hava deposu perdeleri çeşitli kalınlıklarda, antibakteriyeldir ve PVC malzemeden üretilmektedirler. Enerji sarfiyatını önlerler. Soğuk hava deposu saklama süreleri ürün tablosundan ulaşılabilir. Bu tabloya göre her ürün farklı sürelerde saklanma koşuluna sahiptir. Soğuk hava deposu soğutmuyor ise motor ekipmanlarında bir arızadan veya kapıların çok kullanılmasından kaynaklı meydana gelen arızalar neden olabilir. Soğuk hava deposu standartları doğrultusunda yaptırılırsa istenilen verim elde edilecektir. Aksi takdirde ürünler bozulabilir veya fazla enerji sarfiyatı söz konusu olabilir. 

Soğuk hava deposu şartnamesi içindekiler

1.soğuk hava deposu duvar, tavan ve zemin paneli teknik şartnamesi

1.1- duvar ve tavan panelleri

1.2- zemin paneli

1.3- zemin izolasyonu ( zeminde panel uygulaması yok ise )

2.soğuk hava deposu kapı teknik şartnamesi

2.1- menteşeli soğuk oda kapısı

2.2- sürgülü soğuk oda kapısı

3.soğuk hava deposu soğutma grubu teknik şartnamesi

3.1- soğutma grubu

4.teslimat ve garanti

4.1- teslimat

4.2- garanti

Şeklindedir.

Soğuk hava deposu uzaktan kontrol sistemi bir internet bilgisayar yönetimli bir sistemdir. Veriler otomatik kayıt altına alınır.

Soğuk hava deposu zemin paneli enerjinin muhafazası için çok önemli bir göreve sahiptir. Zemin panellerinde kaydırmaz huş ağaçları kullanılmaktadır. Poliüreten dolguludur. Soğuk hava deposu zemin izolasyonu ve soğuk hava deposu zemin kaplaması benzer karakterlidirler.

Soğuk hava deposu bakımı

Soğuk hava deposu bakımı periyodik ve proaktif bakım süreçleri ile devam eder. Yılda en az dört kez bakım tavsiye edilir. Bakım sürecinde kaçak kontrol edilmelidir. Cihazların doğru ve düzenli çalıştığından emin olunmalıdır. Bazı cihazlarda kullanılan yağ kontrolleri yapılmalı ve eksikler giderilmelidir. Borularda veya mekanik aksamlarda oluşabilecek paslanmaya karşı tedbir alınmalı değişecek parça kısımları varsa değiştirilmelidir. Borulardaki gaz yoğunluğunun doğru aktığından emin olmalı aksi takdirde kompresör ve kondenser arızaları baş gösterebilir. Evaporatör de kaçak noktaları varsa tespit edilip önlem alınmalıdır. Elektrik bağlantı noktaları kontrol edilip tüm ekipmanları kapsayacak şekilde genel bir bakım kesin yapılmalıdır. Nem ve sıcaklık ayarlarında oluşabilecek arızalara karşılık olarak bu kısımlar mutlaka kontrolden geçirilmelidir.

Soğuk hava deposu servisi

Soğuk hava deposu boyutları

Soğuk hava deposu boyutları soğutulacak ürün 500 ton, 1000 ton, 2000 ton vs göre ürünü tüm yönlerden soğutacak şekilde en boy yükseklik hesabı doğru yapılmalıdır. Bu hesaplamalar profesyonel ekiplerce yapılabilmektedir. Tesisin yapılacağı yer bu boyutlandırmalara uygun çerçevede olmalıdır. Örneğin 1000 ton elma soğuk hava deposunda sıcaklık sıfır derece ve 1 metreküp 200 kg olarak hesaplanır. 1000 ton ise 5000 metreküplük bir hacim gereklidir. Elma kasaları 6’şarlı ve 3 palet şeklinde üst üste koyduğumuzda yükseklik 600 santim olacaktır. Evaporatör fanları için 100 cm havalandırma boşluğu bırakıldığında 5000/7 metre yaklaşık 715 metrekare bir alan gerekir. 720 denirse 6 ya bölündüğünde 120 metrekare alanda 6 adet depo tasarlanabilir. Bu proje

https://www.tamgucsogutma.com.tr/soguk-hava-deposu adresinden alınmıştır.

Soğuk hava deposu cihazları

Soğuk hava deposu cihazları ürün cinsi ve ortam kapasitesine bağlı olarak tercih edilmesi doğru olandır. Kompresörlü soğutma grupları, kapalı negatif soğutma grupları, şoklama kondenser üniteleri, soğuk hava deposu split soğutma grubu, endüstriyel tip hermetik kompresörlü kondenser üniteleri, split tip scroll kompresörlü soğutma grupları, split tip hermetik kompresörlü soğutma grupları, standart tip soğutucular, şok dondurucular, endüstriyel tip soğutucular, gibi cihazlar iç mekan genişliği ve hacme bağlı olarak tercih edilmesi iç mekanın boyutlarına göre şekillenir.

Soğuk hava deposu imalatı

Soğuk hava deposu imalatı ülkemizin birçok iline dağılmış durumdadır. Başta büyük şehirlerimiz olmak üzere kuzeyden güneye doğudan batıya birçok ilimize yayılmış vaziyettedir. Soğuk hava deposu imalatı ortam büyüklüğüne veya hacmine göre çeşitlilik göstermektedir. Soğutma için kullanılan cihazlar bu sistemden etkilenerek kapsam ve kapasite ön plana çıkmaktadır. Soğuk hava deposu imalatı için ürünün cinsi ve miktarı deponun kurulum aşamalarını doğrudan değiştirebilmektedir. İmalat sürecinde kullanılan malzemeler dış ortam arasında hava kaçaklarını önleyebilme potansiyelinde gerçekleştirilmektedir. 

Soğuk hava deposu servisi

Soğuk hava deposu yapımı fiyatları

Soğuk hava deposu yapımı fiyatları her tesis de olduğu gibi belirli bir teknolojik birikim istemektedir. Bu birikim tesis oluştuktan sonra istenilen şartlardan birisi de müşteri açısından fiyat ve kullanım ömrüdür. Belirli zaman dilimine karşılık olarak fiyat uygun koşullarda ise tesis ergonomiktir diyebiliriz. Soğuk hava deposu yapımı fiyatlarını kullanılan malzeme ve faydalanılacak cihazlar belirlemektedir. Ayrıca ortamın hacmine göre soğuk hava depoları sınıflandırılırsa fiyat için de doğrusal bir grafikle karşılaşırız diyebiliriz. Yani hacim arttıkça fiyat artacaktır. Nedeni ise kullanılacak malzeme artacak ve cihazların motor gücü artacak anlamına gelecektir. Soğuk hava deposu sektörü geniş bir yelpazeye sahip olup bu yelpazenin kanatlarından en önemlilerinden birisini de paha biçilecek fiyatlandırma olacaktır. Onu takip eden soğuk hava deposu işletmeciliği yer alır.

Soğuk hava deposu motoru

Soğuk hava deposu motoru soğutulacak ortamın hacmini karşılamalıdır. Kullanılacak cihazlar evaporatör ve kondenser ise soğuk hava deposu bunlar arasında bir kompresör görevi görür. Soğutucu akışkan sıkıştırılarak kondensere iletilir. Bu görevi kompresör üstlenir. Sıkıştırılan gazın itilmesini sağlayan kompresörler aslında birer motordur. Motorun düzgün çalışmasına neden olan şeylerden birisi de gaz kaçağının olabileceğidir. Soğuk hava deposu motoru büyüklük bakımından soğutulacak ortamın şekline bağlıdır.

Soğuk hava deposu yapımı

Soğuk hava deposu yapımına başlamadan önce ortam analizi yapılması şarttır. Ayrıca hangi ürün soğutulacaksa ürünlerin cinsi de soğuk hava depoları yapımında birer etkendir. Sıcaklık ayarları her ürün için farklı değerlerde olmalıdır. Soğuk hava deposu yapımı için kullanılacak paneller ve zemin izolasyonu kapıların bulunduğu yerler önemlidir. Mümkün olan enerji tasarrufu göz önünde bulundurulur. Aksi takdirde kaçak olan bir soğuk hava deposunda enerji kayıpları olması soğuk hava deposunu işlemez hale getirecektir. Kapılar sürgülü ve menteşeli olabilmektedir. Yine kapılarda da izolasyonu sağlayan dolgu maddeleri kullanılır. Soğuk hava depolarını cihazları ve kapladığı alanı göz önünde bulundurursak küçük bir buzdolabına benzetebiliriz. Soğuk hava deposu çerçevesi yapıldıktan sonra cihazların durumu ortamdaki birçok parametre baz alınarak montajı yapılır.

Soğuk hava deposu servisi

Soğuk hava deposu arızaları

Soğuk hava deposu arızaları birçok nedene bağlı olabilir. Kompresörden kaynaklı arızalar olabilir. Ortamda bir kaçak varsa cihazlar düzensiz çalışabilir. Panel aralarında ayrılmalar ve soğuk hava deposu eski olmasından kaynaklı arızalar olabilir. Elektrik kaynaklı arızalar olabilir. Cihazlardan kaynaklı arızalar olabilir. Bu arızaları mekaniksel ve elektriksel olmak üzere ayırabiliriz. Mekaniksel tüm göze görünen örneğin borularda bir kaçak varsa bunlar önlenmelidir. Kompresör basıncının düşmesi de yine gazla olan bir arızanın sonucudur. Elektriksel arızalar da voltaj ve elektrik düğmelerinden kaynaklı olabilir.

Soğuk hava deposu ayarları

Soğuk hava deposu ayarları sahip olunan ürünün cinsine bağlı olarak sıcaklık sabitlemesi yapılabilir. Defrost ayarlamaları ve düzgün çalıştığından emin olmalıdır. Soğuk hava deposu kapıları sık sık açılmamalıdır. Kaçak olup olmadığı tespit edilerek cihazların durması önlenecektir. 

Soğuk hava depolarına ihtiyaç duyulmasının en önemli sebeplerini sıralayacak olursak, ürünleri uzun süre muhafaza edebilmek, ürünler için daha sağlıklı ortam oluşturmak, satış için kolaylık sağlayabilmek, her koşulda ürün tedarikinin oluşturulabilmesi, coğrafi bölgeler arasında farklılık gösteren ürün yetiştiriciliğin çeşitliliği, ürünleri doğal ortamına göre muhafaza edilebilmesi gibi faktörler gösterilebilir.

Küreselleşen dünyamızda ihtiyaçlar ve potansiyeller gün geçtikçe artış göstermektedir. Bunun sonucunda bu ihtiyaçlara hızlı ve kaliteli ulaşım gibi gereklilikler ortaya çıkmaktadır. Artan nüfus yoğunluğu bu gerekliliklerin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Ürünlerin bir yerden başka bir yere taşınabilmesi taşınırken doğal ortamının korunabilmesi ve bu nüfusa yetecek potansiyeli oluşturmak için ürünlerin belirli bir süre depolarda tutulması gerekliliği ortaya çıkar.

Soğuk Hava Deposu Yapımında Standart Var mıdır?

Soğuk hava depoları bazen bir geniş alan tarzında tasarlandığı gibi bazı durumda da oda oda olacak şekilde ayarlanabilir. Kullanım amacına ve depo alanınıza göre bu durum değişiklik gösterebilir.


Ürünlerinizi en doğru şekilde tazeliklerini koruyarak, bozulmadan saklamak istiyorsunuz. Bunun için ihtiyacınız olan alana sahip iseniz soğuk hava deposu yapan  firma ile ürün ve malzemelerinize uygun bir depo yaptırabilirsiniz. Peki soğuk hava deposu yapımında standart var mıdır derseniz, evet var. Fakat buradaki standart, deponun yapımında değil ürünün saklanacağı deponun sıcaklık değerlerindedir. 


Soğuk hava deposunu kullanım şeklinize göre dilediğiniz şekilde yaptırabilirsiniz ama sıcaklık dereceleri standart olduğu için bunlarla ilgili bir değişiklik yapamazsınız. Çünkü saklanacak ürünün standart saklama sıcaklık değerleri hiçbir koşulda değişmez. Bu nedenle soğuk hava deponuzu yaptırırken deponun yerleşimini iç tasarımını buna göre ayarlayabilirsiniz.


Soğuk Hava Deposu Kullanım Alanları Nelerdir?

Çağımızın tüketim toplumunda öncelikle yiyecek, içecek ve sağlık sektörlerinde hammadde ve ürünü bozulmadan saklamak önem arz eder. Ürün ister üretilen, isterse yetiştirilen bir ürün olsun amaç onun tazeliğini muhafaza etmektir. Bu hem zamanı dışında da ürünü kullanmayı sağlar, hem de bozulmanın önlenmesi sayesinde ülke ve dünya ekonomisine fayda sağlar. Soğuk hava deposu kullanım alanları yoğun olarak;

Et ve et ürünleri işleme ve saklama tesisleri

Pastaneler ve unlu mamul üretim tesis ve işletmeleri

Deniz mahsulleri işleme ve saklama tesisleri

Süt ve süt ürünleri tesisleri

Sebze, meyve ve her çeşit gıda maddesi tesisleri

Yaş taze meyve ve sebze sektörü

Kurutulmuş ürün tesisleri

Dondurma ve dondurulmuş ürün tesisleri

Çikolata, yağ gibi malzemelerin üretim ve işleme tesisleri ve işletmeleri 

İlaç, tıbbi malzeme ve laboratuvar gibi depolama ve saklama sektörleri

Hijyenik üretim tesisleri

   

Soğuk Hava Deposu Yapımı

Soğuk hava deposu yapımında öncelikli soru ne saklamak için kullanacağınızdır. Çünkü muhafazası yapılacak ürüne göre alan ve deponun özelliği belirlenir. Depoyu yapacak olan firma önce depo yapılacak alanı inceler. Depo alanı için bina durumu ve altyapı kontrolleri yapılır. Saklanacak ürünün miktar ve saklanma şekline göre depo alanını tasarlar. Ürünün kaplayacağı alan, istifleneceği raf sistemi ayarlanır. Saklanacak ürün için standartlara uygun soğutma kriterleri ayarlanır. Soğutma hesabı en dikkat edilmesi gereken noktadır. İşin uzmanları tarafından depo için uygun soğutma yükü hesabı yapılır. Yapılan hesaplamaların ardından uygun makine ekipman altyapısı hazırlanır. İş akış şeması oluşturulur. İşgücü ihtiyaçları belirlenir. Çevresel değerlendirmeler yapılır. Teknik maliyet analizleri, kalite ve standartlar hazırlanır.

Tüm bu hazırlanan fizibilite raporuna göre tam bir maliyet analizi yapılır ve ciddi bir yatırım ve hesaplama yapılması gerekmektedir. 

Soğuk hava depoları elektrik ve mekaniğin bir arada kullanıldığı sistemlerdir. Bu nedenle yapımında her iki yönde de çalışma yapılmaktadır.

Soğuk Hava Deposu Yapılırken Dikkat Edilecek Noktalar Nelerdir?

Soğuk hava deposu ciddi mali araştırma ve çalışma gerektiren bir konudur. Sistemin ve kullanılan cihazların uzun ömürlü olması, düşük enerji tüketimi ve yüksek verim için tüm parametrelerin doğru ayarlanması gerekir. Bu nedenle soğuk hava deposu yaptırmadan önce bazı noktalara özellikle dikkat etmeniz gerekmektedir. Soğuk hava deposu yapılırken dikkat edilecek noktalar nelerdir derseniz bunları sırasıyla;

1. Soğuk hava deposu tipinin doğru belirlenmesi,

Deponun hangi amaçla kullanılacağı önemlidir. Her oda tipinin ısı özelliği farklıdır. Bunlar;

Ön soğutma odası olacak ise; 0 / +8 0C arasındaki ürünlerin ön soğutması için,

Serin Oda ( soğuk muhafaza odası) olacak ise;+8 / +14 0C aralığında soğuk muhafaza için,

Soğuk muhafaza olacak ise; -1 / +8 0C aralığında soğuk muhafaza için,

Donmuş muhafaza odası olacak ise; -18 / -24 0C aralığında donmuş ürünlerin muhafazası için,

Şok dondurma odası olacak ise; -35 / -45 0C aralığında şoklama yapmak için kullanılır.

2. Depolanacak ürünlerin cinsinin belirlenmesi, 

Depo eğer oda oda yapılmış ise her bir odada tek çeşit ürün saklanması doğrudur. Ürünler eğer kapalı ambalajlar içinde ise ve saklanma sıcaklıkları aynı ise birlikte tutulabilir.

3. Saklanacak ürünlerin saklama sıcaklık ve bağıl nem oranının belirlenmesi;

Depo tasarlanırken depolanacak ürünlerin çeşidine göre sıcaklık hesaplamaları yapılır. Hesaplamanın yanlış yapılması ürünlerin raf ömürlerinin kısalmasına ve bozulmasına neden olur.

4. Ürünlerin depo giriş sıcaklıklarının belirlenmesi

Depolanacak ürünlerin soğutma kapasitelerinin belirlenebilmesi için depoya ulaştıkları sıcaklığa da dikkat edilmelidir.

5. Günlük depoya girecek ürün miktarının belirlenmesi

Depoya girecek ürünlerin miktarına göre çalışanların sayısı, taşıma araç miktarı veya araç park alanı belirlenmelidir.

6. Ürünlerin ambalaj çeşidi belirlenmelidir.

Ürünlerin saklama şekline göre kullanılacak ambalaj çeşidi de doğru seçilmelidir. Depolama karton kutu, palet, koli, kas veya yığma şeklinde olabilir.

7. Soğuk hava deposu ebatları belirlenmeli

Yapılacak deponun ebatları ihtiyaç olunan kapasite ve alanı, yapılacak arazinin durumuna göre ayarlanmalıdır.

8. Depo içi oda sayısı belirlenmelidir.

Deponun oda sayısı malzemelerin sirkülasyon durumuna göre belirlenir. Büyük oda yapısında boşaltılması zaman alır, küçük oda yapılması durumunda ise ilk yapım aşamasında mali olarak yüksek olur.

9. Soğuk hava deposu yapılacak yerin coğrafi durumu belirlenmeli

Deponun bulunduğu bölgenin hava şartları, bağıl nem oranı depo soğutma yükü hesaplamalarında önemli yer tutar.

10. Soğuk hava deposu inşaat tipinin belirlenmesi

Depo betonarme veya çelik konstrüksiyon olarak yapılabilir. Zemin ve duvarlarda ısı kaçağını önlemek amacıyla yalıtımın iyi ayarlanması gerekir.

11. Kapı tipi belirlenmesi

Soğuk hava depo kapısı, ısı kazancının olması ve maliyet açısından önemli bir noktadır. Doğru kapı tipi belirlenmelidir. Üç tip kapı vardır. Bunlar;

Sürgülü kapı: Soğuk oda kapısı olarak kullanılmaktadır. Bu kapı forkliftin rahatlıkla geçebileceği genişlikte ve yükseklikte olması gerekmektedir.

Çarpma kapı: Bu kapı tip işletme içinden depo kısmına koridor geçişte kullanılır.

Seksiyonel kapı: B kapı tipinde ise işletme alanı veya yükleme alanını dış ortamdan ayırmak için kullanılan kapı tipidir.


Soğuk Hava Deposu Sistemleri Nelerdir?

Günümüz teknolojisinde gelişmiş mühendislik çalışmaları sayesinde soğutma işlemleri büyük bir endüstriyel çalışmaya dönüşmüştür. Soğuk depolama hem üretene hem de tüketiciye fayda sağlayan ülke ekonomisi içinde büyük önem taşıyan  bir sektör olmuştur.


Modern soğutma sistemleri az enerji tüketen, dilediğiniz yerden kumanda edilebilen ve tam otomatik çalışma yapan bir teknoloji ile üretilmektedir. İyi bir izolasyon yapısına sahip montajı kolay hatta demonte özelliğine sahip dileyen herkes tarafından da kurulabilen yapılar haline gelmiştir. Soğutma sistemlerinin birçok çeşidi mevcuttur. Soğuk hava deposu yapımında kullanılan soğutma sistemleri;


Direkt Çevrimli Soğutma Sistemleri

Bu soğutma sisteminde, elde edilen soğutma enerjisi direkt olarak soğuk hava deposu içine iletilir. Bu sayede enerji verimliliği açısından en ideal yöntem olarak kabul edilir. Dünyadaki soğuk hava depolarının neredeyse %90‟ı bu yöntemle soğutulmaktadır. Freon veya Amonyak kullanılan bu sistemlerde , kompresör sayesinde sıkıştırılan soğutucu akışkan önce sıkıştırılıp kondanser de yoğunlaştırılır. Devamında sıvı hale getirilmiş olan soğutucu akışkan, evaporatör içerisinde buharlaştırılarak soğutma enerjisi elde edilir. Oluşturulmuş olan bu soğutma enerjisi, deponun içerisine evaporatör sayesinde aktarılır. Küçük yapılı soğuk hava depolarında soğutucu akışkan olarak amonyak kullanmak ekonomik olmaz. Bu nedenle akışkan gazı olarak freon gazı kullanılmaktadır.

Freonlu Sistemler

Endüstriyel soğutmada sıklıkla kullanılan ve kimyasal adı R-404 A olarak bilinen yapay bir gazdır. Soğutma depo sektöründe kullanılan diğer bir Freon türevidir. Günümüzde freonlu sistemler, 2000 tonluk depolara kadar , soğuk hava depoları için iyi bir soğutucu akışkan olarak kabul edilir. Soğutucu gaz olarak, Freon kullanan soğutma sistemleri iki ayrı şekilde tasarlanırlar.

Freonlu Split Sistemler

Birebir split sistemler, en eski ve en çok kullanılan soğutma sistemleridir. Bir kompresörün bir soğutucuyla (evaporatör), soğuk depoyu soğuttuğu bu sistemlerden gerektiği kadarını kullanarak, istenildiği kadar soğuk depoyu büyütmek mümkündür.