Soğuk oda nedir? Soğuk oda özellikleri nelerdir?

Soğuk oda nedir? Soğuk oda özellikleri nelerdir?

SOĞUK ODA

Soğuk Oda nedir? Soğuk Hava Deposu Ne İşe Yarar?

   Dış ortam sıcaklığından daha düşük derecelerde muhafaza edilmesi gereken ürünlerin yapay soğukluk oluşturularak uzun süre saklanabildiği odalardır. Soğuk hava deposu veya soğuk depo olarak da bilinir. Gıdaların anlık veya daha uzun süreli saklanabilmesi için en doğru yöntemdir. Erken bozulma riski olan sebze, tıbbi malzeme, gıda ürünleri gibi malzemelerin üretiminden tüketimine kadar soğuk depolarda korunması gerekir.

   Günümüzde en basit olarak evimizde bile soğutmaya ihtiyaç duyarız. Evlerimizde soğutma işlemi için ev tipi buzdolabı veya dondurucular işimizi çözerken işletmelerde, iş yerlerinde, büyük firmalarda ürünlerin bozulmadan, düzgün şekilde, doğal haline en yakın biçimde tutulabilmesi için daha büyük ebatlarda farklı sistemlerde soğutma araçlarına ihtiyaç duyulur. Soğuk oda veya soğuk hava depoları da bu noktada sorunları ortadan kaldırmaktadır. Artık günümüz şartlarında işletmelerin ürünleri uzun süre muhafaza etme anlamında aklına ilk gelen çözüm soğuk odalardır.

   Ürünlerin kalite kaybına uğramadan uzun süreli saklanması istenmektedir. Her tür ürünün belirli bir sıcaklık, nem, hava koşullarında tutulması gerekir. Soğuk odalardaki depolamalarda et, balık, deniz ürünleri, tıbbi malzemeler gibi ürünler ömrü uzatılarak korunabilmektedir. Soğuk oda, ürünlerin kimyasal ve biyolojik süreçlerini yavaşlatarak bozulma ve kalite kaybını engellemiş olur. Hem ticari hem kişisel alanda artık vazgeçilmez ürünlerden biri haline gelmiştir.

Soğuk hava depoları amaçlarına göre;

*Kısa süreli hizmet için soğuk oda

*Dağıtım için yapılmış soğuk depo

*Uzun süreli soğutma için soğuk depo olmak üzere 3'e ayrılır.

Soğuk Oda Nerelerde Kullanılır?

-İlaç endüstrisi

-Süt ve süt ürünleri soğutma

-Patates, soğan havalandırma

-Unlu mamüller

-Lojistik depo

-Et ve et ürünleri soğutma

-Deniz ürünleri soğutma

-Muz sarma odaları ve yeşil muz muhafaza

-Kesimhaneler

-Okullar

-Oteller

Soğuk Oda Depolamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

*Soğuk oda depolamasında temel ilke saklanacak ürünün bozulmadan, tüketim ömrünü uzatmaktır.

*Uygun koşullar sıcaklık ve bağıl nemin ayarlanması ile oluşturulur. En uygun sıcaklık, ürünü dondurmadan solunumu en aza indirgeyendir. En uygun nem oranı ise üründe su kaybına sebep olmayan, bozulma, içte kararma yapmayan nem seviyesidir.

*Dondurulmuş ürünlerde -18 dereceden daha düşük sıcaklıkta muhafaza yapılmalıdır.

*Ürünler doğal yapıları bozulmadan, uygun şartlarda saklanmalıdır.

*Depo içinde nemin fazla olması su oranını arttırarak üründe bozulmaya sebep olur.

*Ürün donma sıcaklığından 1-2 derece yüksek sıcaklıkta saklanmalıdır.

*Dalından koparılan meyvelerin hemen solunumları düşürülmeli bu yüzden de soğutulmalıdır.

*Her ürünün kendine özgü sıcaklık ve nem derecesi vardır. Bir depoda farklı türde ürün depolamak ürün kaybına yol açabilir.

Soğuk Hava Depolarının Özellikleri Nelerdir?

1)Depo üstü tavan ve çatılar sızma, akma yapmamalıdır.

2)Zemin pürüzsüz, duvarlar kolay temizlenebilir şekilde, sıvası dökülmemiş olmalıdır.

3)Sıcaklık değişmelerinde etkilenmeyen sağlam yalıtım yapılmalıdır.

4)Tavanla deponun üst yüzeyi arasında 80-90 cm boşluk bırakılarak hava akımını engellemeyecek şekilde istifleme yapılmalıdır.

5)Zeminde kaymaya karşı kaliteli zemin paneli kullanılmalıdır.

6)Soğuk odalarda en önemli mekanizma kapılardır. Kapı üzerindeki sızdırmaz contaların kalitesi verimlilik ile doğru orantılıdır. 

7)Soğuk hava deposu negatif değerlerde çalıştırıldığında soğuk hava depo kapısında ısıtıcı (rezistans) yapılmış olmalıdır.

Soğuk Odada Ürünler Hangi Derecede Saklanmalıdır?

Kırmızı ve Beyaz Etler: Taze kesilmiş etler renklerinin değişmemesi için 0-1,7 derecede ve %90-95 nem seviyesinde saklanmalıdır.

Süt ve Süt Ürünleri: Peynirler 0 ile +5 derece aralığında 5-6 ay süreyle saklanabilir. Süt ise 0 ile +4 derece aralığında saklanabilir. Ancak süt ne kadar titiz de davranılsa da çiğ olan süt 4 gün, pişmiş süt ise 7 güne kadar muhafaza edilebilir. Tereyağları soğuk depolarda +4 ile +10 derecede saklanmalıdır. 

Yumurta: -2,5 ile +2 derecede ve %80-85 nem aralığında muhafaza edilir. 

Mantı ve Hamur Ürünleri: Hamur işleri -16 ile -20 derecede saklanabilir. 

Su Ürünleri: Balık ve türleri -5 derece  ve %90-95 nem seviyesinde 20 güne kadar depolanabilmektedir. 

Soğuk Odalarda Kaç Farklı Sıcaklık Ayarı Vardır?

1)Soğuk Oda:  -5 ile +5 derece arasındaki odalardır. Taze olarak gelen birçok ürün bu ayarda muhafaza edilir.

2)Serin Oda: +2 ile +15 derece arasındadır. Taze sebze ve meyveler, süt ürünleri, yumurta gibi ürünlerin saklandığı sıcaklık seviyesidir.

3)Donmuş Oda: -15 ile -25 arası sıcaklıktadır. Dondurulmuş ürünler bu ayarda muhafaza edilir. Çözünme olmaması için soğutma yükünün iyi hesaplanması gerekir.

4)Şoklanmış Oda: -25 ile -40 derece aralığındadır. Uzun süreli saklanmak istenen ürünler bu ayarda korunur.

Soğuk Oda Neden Karlanma Yapar?

   Evaporatörden kaynaklanan bir sorun veya ortamdaki nem ayarının yanlış olması soğuk odada karlanmaya sebep olabilir. Bir diğer karlanma yapan etken ise termostatın bozulmasıdır. Oluşabilecek herhangi bir problemi önlemek ve basit yöntemlerle hallederek maliyeti düşürmek için soğuk odaların zamanı geldiğinde periyodik bakımlarının yaptırılmasını önermekteyiz.  Tavsiye Yazı: Soğuk Hava Deposu Servisi