Soğuk oda çeşitleri nelerdir?

Soğuk oda çeşitleri nelerdir?

Soğuk Oda Çeşitleri Nelerdir?

   Her malzeme ve gıda ürünlerinin saklanma koşulları ve dereceleri farklı olduğundan soğuk odalar da birçok sınıfa ayrılmıştır.

1)Ev Tipi Soğuk Oda

   Soğuk odalar sadece endüstri, sanayi gibi iş alanlarında değil kişisel kullanım için de kullanılmaktadır. Evlerimizde kullandığımız buzdolabı ve dondurucular ev tipi soğutma kategorisine dahildir. Evlerde kullanılan buzdolapları 400-600 litre hacme sahiptir. Bir buzdolabının kapladığı alanda dört buzdolabının soğutması kadar alan elde edebilirsiniz. Evinizin herhangi bir alanını soğutma alanına çevirebilirsiniz. Ev tipi soğuk odaların buzdolabından farkı daha az enerji harcaması ve satın alınan gıda ürünlerinin uzun süre boyunca sağlıklı şekilde muhafaza edilebilmesidir.

2)Konteyner Soğuk Odalar 

   Konteyner soğuk odalar taşınabilir olma özelliğiyle ön plana çıkmaktadır. Genellikle özel amaçlı alanlarda kullanılır. Askeriyelerde, yurtdışında, şoklama odalarında tercih edilir. Dış etkenlerden etkilenmeyen gövde yapısı ve kolay taşınabilmesi konteyner soğuk odaların tercih edilmesini sağlar. Taşımacılık sektöründe de sıkça kullanılmaktadır. Çabuk bozulabilen sebze ve meyveler güvenli şekilde, tazeliğini kaybetmeden gideceği yerlere ulaştırılır. Hazır gıda sektöründe eğer doğru muhafaza modeli tercih edilmezse verilecek kayıplar ciddi sıkıntılara sokabilir. Bu noktada konteyner soğuk odalar işletmelerin imdadına yetişmektedir. Standart ölçülerin dışında istediğiniz ölçülerde üretimi sağlanabilmekte, bu özelliğiyle de kullanımı her sektörde gittikçe artış göstermektedir. Konteyner soğuk odalarda içerideki sıcaklık belli bir noktaya geldiğinde otomatik olarak soğutma sistemi devreye girer. 

3)Tıbbi Soğuk Odalar

   Sağlık sektöründe soğuk odalar olmazsa olmazdır. Maddi ve manevi değeri yüksek olan aşı ve ilaçlar insan sağlığında önemli rol oynamaktadır. Bu ürünlerin muhafazası da hem ülkenin ekonomik kaybını önlemek hem de vatandaşlar açısından önemlidir. Özellikle aşılar ısı, ışık, donma gibi etkilerden çabuk etkilenen hassas ürünler olduğu için korunma yöntemine dikkat edilmelidir. İlaç ve aşıların üretimden tüketime kadar insan ve malzeme bütünleşmesinden oluşmasına soğuk zincir denir. Soğuk zincirin en önemli noktası insandır. Eğer insanlar malzemeleri doğru şekilde muhafaza edemezse tıbbi soğuk odalar ne kadar gelişmiş olursa olsun ürünler üzerinde olumlu etki sağlanamaz. Aşıların korunduğu soğuk odalarda dikkat edilmesi gereken önemli nokta aşıların duvara mesafeli şekilde dizilmesidir. Çünkü aşı odalarının net hacmi brüt hacminin yarısı kadardır. 

4)Narenciye Soğuk Hava Deposu

   Tarım ülkemizde önemli bir geçim kaynağıdır. Sebze ve meyve yetiştiriciliğinin artması yeni bir sektör oluşturmuştur. Oluşan yeni sektörde sebze ve meyvelerin tüketiciye ulaştırılana kadar doğru şekilde muhafaza edilmesi narenciye soğuk hava depolarının ortaya çıkmasını gerekli kılmıştır. Hasat edilen ürünlerin doğru koşullarda saklanamaması erken bozulmaya ve dolayısıyla ekonomik zarara sebep olmaktadır. Narenciye soğuk hava depoları sebze ve meyvelerin son ana kadar taze şekilde kalmasını sağlayarak hem üreticiye hem tüketiciye fayda sağlamaktadır. Narenciye soğuk hava depoları sayesinde mandalina, portakal, greyfurt, limon gibi ekonomik değere sahip ürünlerimiz zarara uğramadan tüketiciye ulaştırılarak ekonomiye katkı sağlamaktadır. 

5)Proses Ortam Soğuk Odaları

   İşlemeye açık gıda ürünleri işlenme sürecinde yeterli koşullar oluşturulamayınca bozulur ve üreticiyi zarara sokar. Proses ortam soğuk odaları bu tür işlenmeye açık ürünlerin muhafazası için üretilmiştir. Ürünlerde bakteri oluşmadan sağlıklı şekilde tüketiciye ulaşmasını sağlar. Doğal olarak günümüzde gıda işletme tesislerinde işleme, paketleme, parçalama gibi bölümlerde proses ortam soğuk odaları mevzuat gereğince mecburi kılınmaktadır. Proses soğutma alanlarında ürünlerin bakteri oluşmadan saklanabilmesi ve içerideki personellerin de soğuk hava koşullarından olumsuz etkilenmemesi için özel olarak dizayn edilmiştir. 

6)Et ve Tavuk Soğuk Odası

   Et ve tavuk ürünleri üretimden tüketimine kadar soğuk alanlarda korunması gerekir. Kesilen hayvanda herhangi bir zararlı bakteri, mikroorganizma yoksa bile kesildikten kısa süre sonra ete birçok mikrop bulaşabilir ve bu direk insan sağlığını olumsuz olarak etkilemektedir. Bu sebeple özellikle et ve tavuk ürünlerini saklarken çok dikkat edilmesi gerekir. Et ve tavuk soğuk odaları hem etin kararmasını engeller ve zararlı bakterilerin oluşumun engeller. Tavuk eti kırmızı ete göre daha çabuk bozulma ve etkilenmeye meyillidir. Uygun koşullar sağlandığında et ürünleri de uzun süreler boyunca sağlıklı şekilde tüketime hazır halde saklanabilmektedir.

7) Süt Ürünleri Soğuk Hava Deposu 

   Bilindiği üzere süt ve süt ürünlerinin bozulma süresi diğer ürünlere göre oldukça kısadır. İlk aşamasından son aşamaya kadar soğuk zincirde oldukça hassas hareket edilmelidir. Süt ve süt ürünlerinin içindeki mikroorganizmalar uygun koşullar sağlanamadığı takdirde kısa sürede zararlı hale gelmekte, küflenip bozulmaktadır. Bu sorunların önüne geçmek için süt ürünleri için soğuk odalar üretilmiştir. 

8) Unlu Mamül Soğuk ve Donuk Odalar

   Soğuk oda depolarında kullanılan paneller, üniteler, tabanlar ve diğer birçok parça son teknolojiye uygun üretilmektedir. Unlu mamül üreten tesisler gün geçtikçe artış göstermektedir. Çok farklı çeşitlerde ve fazla ürün üretimi doğru depolama için soğuk odaların kullanımını zorunlu kılmaktadır. Önceden unlu mamüllerin raf ömrü oldukça kısaydı. Ancak günümüz teknolojisiyle birlikte soğuk odalar sayesinde raf ömrü belirgin bir farkla uzamakta ve sağlıklı şekilde muhafaza edilmektedir. Pasta, börek, ekmek, kek, poğaça gibi unun kullanıldığı her ürün doğru koşullarda soğuk hava depolarında uzun süre korunabilmektedir. 

 Tavsiye Yazı: Soğuk Hava Deposu Servisi