Soğutma sistemleri nedir? Neden İhtiyaç Duyulur? Kimler kullanır?

Soğutma sistemleri nedir? Neden İhtiyaç Duyulur? Kimler kullanır?

SOĞUTMA SİSTEMLERİ NEDİR? SOĞUTMA SİSTEMLERİNE NEDEN İHTİYAÇ DUYULUR?

   Soğutma sistemleri, belirli alanın istenilen soğuklukta tutulması için ısının bir ortamdan alınarak başka bir ortama verilmesidir. Temel amaç depolanan ürünlerin bozulmadan, taze olarak, tüketiciye ulaşana kadar uygun koşullarda muhafaza edilmesidir. Soğutma sistemlerinin kullanım alanı geniş yelpaze oluşturur. Soğutma amaçlı kullanılan elektrikli cihazlar bu görevi yerine getirir. 

   Soğutma sistemleri hayatımızın aklınıza gelebilecek her alanında kullanım yeri bulmuştur. En basitinden evlerimizde kullandığımız buzdolapları en çok kullanılan soğutma cihazlarıdır. Buradaki temel amaç da çabuk bozulabilecek gıda ürünlerinin tüketilene kadar bozulmadan, taze şekilde saklanmasıdır. Sıcaklık organizmalar üzerinde etken bir yapıya sahiptir. Sıcaklık arttıkça gözle görülmeyen canlılar ürer. Gıda maddeleri insan sağlığına direk etki eden ürünlerdir. İnsanlar tükettikleri gıdalardaki istenmeyen değişiklikleri önlemek için bir soğutucu cihaza ihtiyaç duymuşlardır. Çünkü herhangi bir bozulma meydana geldiğinde üründe sağlığa zararlı birçok bakteri oluşur. Bu zararlı mikroorganizmaları tükettiğimizde istenmeyen durumlar gelişebilir. Soğutma diyince aklımıza ilk gelen buzdolapları dahi soğutma konusunda hayatımızda önemli bir yer tutar.

   Soğutma sistemleri evler dışında kazanç elde edilen birçok sektörde de farklı çeşitlerde kullanılır. Market veya gıda yerlerine ürün teslim edilecek araçlarda da soğutma sistemleri kullanılır. Satıcıya ulaştırılacak ürünler başında et ve et ürünleri, içecekler, gıda malzemeleri, salamura besinler, tatlılar bulunur. Özellikle et ve et ürünleri çok çabuk bozulabilen ürünlerdir. Çok kısa bir sürede birçok zararlı mikroorganizmalar ürer. Bu bakterilerin tüketimi oldukça zararlıdır. Satıcıya ulaştırılacak ürünler araçlarda soğutma sistemleri olan soğuk odalarda muhafaza edilerek gideceği yerlere ulaştırılır. Gitmesi gereken yere gittikten sonra da tüketiciye ulaşana kadar korunması gerekir. Burada da soğuk odalar bulunan soğutma sistemleri devreye girer. Günümüzde alışveriş yaptığımız gıda marketleri ürünleri topluca ve miktar olarak fazlaca aldıkları için alınan ürünlerin saklanabilmesi için soğuk depolar olmazsa olmazdır. Hem üreticiyi hem satıcıyı zarara sokmadan verim arttırır. 

   Yiyecek ve içeceklere dışarıdan bir müdahale söz konusu olmadıkça sahip oldukları özelliğini koruyamayacaktır. Ancak ömürlerini uzatmak mümkündür. Bu da birtakım teknik müdahale, bakımla elde edilir. Taze sebze ve meyveler normal dış koşullarda sahip oldukları temiz, taze durumu uzun süre muhafaza edemez ve renk değişiklikleri başlayarak bozulmaya doğru ilerler. Restorant, cafe gibi yemek servis sektöründe temel olan bu malzemelerin doğru şekilde korunması birçok avantajı beraberinde getirir. Müşteriye servis edilecek yemek malzemeleri soğuk odalardaki sistemler sayesinde uzun süre korunabilir duruma gelmektedir ve ömrünü uzatmaktadır. 

   Soğutma sistemleri sadece gıda sektöründe değil sağlık sektöründe de hayati öneme sahiptir. İlaçlar birçok kimyasal bileşenden oluşur. Uygun koşullarda son kullanma tarihine kadar muhafaza edilemezse içerisinde oluşacak ufak bir değişim insan hayatına mal olabilir. Bu sebeple sağlık sektöründe kullanılan birçok ilaç ve özellikle aşılar soğuk hava depolarında muhafaza edilir. Bu sayede hem ülke ekonomisi zarara uğramaz ve tüketiciye ulaşana kadar gerekli şartlarda saklanması sağlanmış olur. Aynı sistem hastanelerde de mevcuttur.

   Soğutma sistemleri endüstri alanında da birçok sektörde kullanım bulmuştur. Et ve et ürünleri, süt ürünleri, deniz mahsulleri gibi gıda malzemeleri işlenen tesislerde belirli işlemlerden geçene kadar ürünler soğuk odalarda depolanır. Kimya sektöründe belirli işlem aşamaları için de soğutma sistemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. 

 Tavsiye Yazı: Soğuk Hava Deposu Servisi