Soğutma nedir?

Soğutma nedir?

SOĞUTMA NEDİR?

   Genel tanım olarak soğutma, bir ortam veya madde sıcaklığını, o madde veya ortamı çevreleyen ortamın sıcaklığının altına indirmektir. Ortamın ısısını düşürmek için ısıyı başka yere ileterek maddenin ısısını düşürmektir. Bunu için de soğutucu maddenin ısısı, soğutulmak istenen ortam veya maddenin ısısından daha düşük olmak durumundadır. Soğutma hem günlük hayatta hem iş hayatında olsun hayatın hemen her bölümünde gerek duyulan bir işlemdir. En ilkel ve basit soğutma şekli olarak, soğuk yörelerdeki tabiatta doğal yolla oluşan buzların saklanıp ısısı alınmak istenen ortama bırakılmasını gösterebiliriz. Tarihin en eski çağlarında kışın oluşan buzlar muhafaza edilip sıcak havalarda kullanılmak üzere çıkartılarak soğutma işlemi gerçekleştirilmekteydi. Günümüz şartlarında ise soğutma için birçok alternatif ve teknolojik imkan sağlanmaktadır. Soğutma iklimlendirmenin temel parçalarından biriyken insanın temel ihtiyaçları için de gerekli olmaktadır. 

   Günlük hayatımızda gıda, ilaç vb birçok malzemeleri soğutma işlemine tabi tutmak durumunda kalıyoruz. Evlerimizde temel ihtiyaçlarımız olan gıda malzemelerimizi bozulmadan muhafaza etme için buzdolaplarına ihtiyaç duyuyoruz. En sık karşımıza çıkan soğutma işlemini gerçekleştiren makine buzdolabı oluyor. Endüstriyel alanda, yemek sektörlerinde veya ilaç sanayisinde belirli sıcaklıkların altında tutulması gereken ürünler için daha büyük soğutma hacmine sahip ürünler tercih ediliyor. Bu şekilde bakıldığın soğutma insan hayatı için oldukça önemli bir noktada duruyor.

   Soğutma çevrimi ise ısıyı emen soğutucu akışkanın sonrasında yaymasıyla oluşan ısı değişiklikleridir. Bu ısı değişiklikleri soğutucu içerisinde gerçekleşir. Çevrim döngüsünün ilerleme aşamaları şu şekildedir;

Alçak basınçtaki soğutucu akışkan kompresör tarafından basıncı yükseltilerek kondensere gönderilir. Kondenserde yoğuşma işlemi gerçekleşerek genleşme valfine yollanır. Buradan geçerek alçak basınçlı sıvı hale dönüştürülür. Buradan da evaparatör sayesinde soğutma gerçekleştirilir. Soğutma çevriminde, ısı düşük sıcaklıktaki kaynaktan, yüksek sıcaklıktaki ortama yollanarak depolama veya yaşam alanları soğutulur. Bu uygulamalarda yalıtımın önemi büyüktür. Çünkü normalde ısı yüksek sıcaklıktan düşük sıcaklığa doğru hareket etmektedir. Ancak soğutma işleminde tam tersi şekilde ilerlemektedir.

Soğutma Yöntemleri Nelerdir?

-Katı maddelerin erime gizli ısısını kullanarak soğutma

-Sıvı maddelerin gazlaşma gizli ısısını kullanarak soğutma

-Süblimleşme gizli ısısını kullanarak soğutma 

-Dondurucu karışımlar kullanarak soğutma

-Mekanik yöntemlerle soğutma

Soğutma Sistemleri Nerelerde Kullanılır?

*Oteller         

 *Hastaneler           

 *Alışveriş merkezleri             

*Fabrikalar           

*Ayakkabı imalat tesisleri      

*Kozmetik imalatı             

*Plastik üretim tesisi           

*Kuyumculuk             

*Kimya laboratuvarları

*Tekstil 

*Boya üretimi

*Matbaa, Gıda, İlaç

*Döküm sanayi

 

 Tavsiye Yazı: Soğuk Hava Deposu Servisi